PRIREDITEV ZA PRISELJENCE

V sredo, 20. junija 2018, smo pripravili na Osnovni šoli Trebnje srečanje za učence priseljence in njihove družine. Namen srečanja je bil, da se spoznajo med sabo in izmenjajo svoje izkušnje. S svojo prisotnostjo so naredili nov korak k vključevanju v novo okolje, ki nudi možnosti za nadaljnji razvoj.

Poleg vabljenih učencev in njihovih družin so bili prisotni na srečanju pomočnica ravnatelja Saša Gričar, šolska psihologinja Marjetka Mrak, koordinator pomoči za priseljence Zvonko Simeunić ter učiteljice Simona Nadrih, Alja Vencelj in Mojca Bahun.

V programu so sodelovali učenci sami. Hamza Hodžič je prebral svoj spis, v katerem je srčno opisal  pot iz svoje domovine v Slovenijo. Andreja Davidović je prebrala pesem Strah pesnice Desanke Maksimović v slovenskem in srbskem jeziku. Arijana Aldžić je predstavila svojo domovino BiH preko projekcije in pesem Toneta Pavčka Rastejo trave in misli tako v slovenskem kot tudi v maternem jeziku. Neila Malić je deklamirala pesem Anje Štefan Iščemo hišico. Viktoria Krusharova kot devetošolka tudi sama piše pesmi in tako se je tudi predstavila s pesmijo Odločitve. Anesa, Arijana in Lamija so zapele pesem Sovica Oka, Ilma Mejrić pa je čutno zdeklamirala Zdravljico, sedmo kitico, našo himno, pa je tudi zapela.

Ko pridemo v novo okolje, se moramo prilagoditi. Ostanemo to, kar smo, a vključimo se v način življenja, ki ga ima večina. Izstopamo lahko z dobrimi stvarmi, če smo pošteni, spoštljivi, dobri in delavni.

To je kultura, kultura pa je povezana z jezikom. Slovenski jezik je težak. Jezik se lahko naučimo tako, da ga govorimo in beremo.

Založba Miš, ki izdaja mladinske knjige, je v tem letu podarila učencem priseljencem knjige v slovenskem jeziku in ob tej priliki smo učencem podelili knjige.

Na koncu smo se še družili ob polni mizi dobrot, ki so jih povabljenci prinesli s seboj.

Sklenili smo, da bomo s  tako obliko  srečanj nadaljevali tudi v prihodnjem letu.

Trebnje, 22. junij 2018

M. Bahun in Z. Simeunić (foto: M. Mrak)